World Space Week 2020

W dniach 4-10.10 obchodzony jest na świecie Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej – World Space Week.
Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i obchodzony jest od 2000 r. aby uczcić wkład badań nad przestrzenią kosmiczną w rozwój ludzkości.
W bieżącym roku również  w naszej  szkole zorganizowano obchody ŚTPK, które zostały zarejestrowane na stronie World Space Week: https://www.worldspaceweek.org  wśród ponad 9000 wydarzeń z całego świata.

Młodzież szkolna została, przez Koło Miłośników Fizyki i Astronomii PRYZMAT, zaproszona do udziału
Konkursie plastyczno-konstrukcyjnym: „Model satelity” 
oraz w Konkursie „Co wiem o Kosmosie i satelitach?” w formie quizu internetowego 
jak również na zajęcia Koła, na których złożony został model Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z klocków Lego.

W konkursie plastyczno-konstrukcyjnym: „Model satelity” przyznano wyróżnienie – Sebastianowi Stępniakowi z 3 TA – za model satelity LEM.

W konkursie-quizie „Co wiem o Kosmosie i satelitach?”
wyłoniono zwycięzców:
I miejsce – Adrian Żylak z 1B
II miejsce – Bartosz Urbański z 1C
III miejsce – Adrian Banaciński z 2A.

Uczniowie klas: 1A, 1B, 1D, 2B, 2D, 2TB, 3TA, 3TB
na lekcjach fizyki z p. Ewa Marczewską obejrzeli prezentację i dyskutowali na temat przewodni bieżącego ŚTPK: „Satelity poprawiają jakość życia”.

Pan Dariusz Hantsz podczas swoich lekcji uwzględnił tematykę kosmiczną
-w klasie 1B na lekcji „Elektrotechnika i elektronika” w temacie: Pole elektromagnetyczne i jego cechy. Pole magnetyczne planet i gwiazd.
-w klasie 3BA na lekcji „Instalacje elektryczne” w temacie: Ochrona odgromowa . Ochrona przed przepięciami. Sposoby ekranowania urządzeń stosowanych w technologii kosmicznej.
-w klasie 4TA na lekcji „Instalacje elektryczne” w temacie: Instalacje inteligentne. Przykłady rozwiązań instalacji stosowanych w ekstremalnych warunkach, (technologia kosmiczna, kopalnie, rafinerie).
-w klasie 2B na lekcji „Montaż, uruchamianie, konserwacja i eksploatacja instalacji elektrycznych” w temacie Światłowód. Budowa, rodzaje, zastosowanie. Niestandardowe zastosowania w technologii satelitarnej i kosmicznej.